Latarnia Morska

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Latarnia morska w Niechorzu, położona jest na wysokim klifie. Obiekt powstał w 1866 roku, a do jego budowy wykorzystano licowaną cegłę. W dolnej partii podstawa przyjmuje formę prostokąta, z kolei powyżej przybudówek ma kształt ośmiokąta. Wieża na narożnikach posiada wysunięte lizeny, a płaszczyzny pomiędzy nimi zostały wyłożone jasnożółtą cegłą. Na wysokości 37 metrów usytuowano taras widokowy. Zwieńczeniem latarni jest laterna przykryta kopulastym dachem. Początkowo, źródłem światła latarni był olej rzepakowy, którego zużywano do 1500 kilogramów rocznie.

W 1945 roku, podczas działań wojennych, pocisk artyleryjski uszkodził układ optyczny. Wycofujący się Niemcy, założyli w budynku osiem min, które udało się odnaleźć i tym samym uchronić obiekt przed zniszczeniem. W 1948 roku odbudowano aparaturę optyczną, z kolei w roku 2000 dokonano generalnego remontu całego zespołu.

Zasięg światła latarni wynosi 20 Mm czyli ok. 37 km, a jej wysokość sięga 45 metrów, dzięki czemu dumnie góruje nad okoliczną zabudową. Przy wejściu do latarni znajduje się kilkudziesięcioletni ogród, w którym rosną potężne 2-metrowe żywopłoty i w jakim kryje się zejście stromymi schodkami na betonowy wał ochronny (wzmacnia brzeg, na jakim usytuowana jest latarnia) oraz plażę. Od strony południowej z latarnią łączą się budynki mieszkalne rodzin latarników i zabudowa gospodarcza. Od strony południowej, a więc od lądu, budowla prezentuje się najokazalej. Widać ją z odległości kilku kilometrów. Aby dotrzeć na platformę widokową, trzeba pokonać przeszło 200 schodów. Warto jednak zadać sobie ten trud, ponieważ widoki na Wybrzeże Rewalskie rekompensują go z nadwyżką.

GODZINY OTWARCIA LATARNI:

  • Poza sezonem (oprócz świąt): 10.00-18.00.
  • W sezonie letnim: 10.00-20.00.

TAGI: Niechorze latarnia morska, latarnia Niechorze, latarnia morska w Niechorzu, latarnia morska Niechorze, Niechorze latarnia

Dostępne są domki w Niechorzu blisko morza, dzięki czemu w każdej chwili mamy dostęp do morskich i słonecznych kąpieli. 

Cennik
  • Bilet normalny - 15 PLN
  • Bilet ulgowy - 10 PLN (dzieci powyżej 5 lat, uczniowie, studenci, emeryci, renciści)
  • * Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.
Mini przewodnik

Powstała w 1866 roku, 45-metrowa budowla latarni, góruje nad okolicą, stojąc dumnie na nadmorskim klifie. Na jej szczycie, na wysokości 37 metrów stworzono ogólnodostępny taras widokowy. Latarnia do dziś pełni swoją funkcję, a zasięg jej światła wynosi 20 Mm czyli ok. 37 km. Przy wejściu do niej rośnie kilkudziesięcioletni ogród, z potężnymi, 2 m żywopłotami.

Galeria

Opinie

Anonim
5.10.2023 13:20

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!


Komentarze (2)
Anonim
15.04.2019 09:17

Cena w porządku, widok zapierający dech w piersiach. Latarnia morska w Niechorzu to warte odwiedzenia miejsce.

Anonim
6.08.2023 10:27

Czy latarnia jest dziś otwarta? Nikt telefonu nienodbiera.

Dodaj komentarz
Lokalizacja
Multimedia