Pałac Dreżewo

  • Adres Kasztanowa
    72-343 Dreżewo
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Dreżewo to niewielka miejscowość, a właściwie wioska, położona zaledwie 4 km od Trzęsacza, w gminie Karnice. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z 1287 roku, kiedy to książę Bogusław nadał wieś klasztorowi żeńskiemu w Trzebiatowie. Już od XII wieku, miejscowość należała do rodziny von Karnitz. W 1740 r., kiedy zmarł ostatni pełnoletni właściciel majątku, władzę nad posiadłością przejął radca kamery von Woedtke, który w końcu sprzedał pokaźną własność von Karnitzów rotmistrzowi von Schmeling, który z kolei przekazał go wdowie po kupcu Beckerze z Kołobrzegu. Dreżewo należało następnie do żony kupca Kaufmanna i w 1789 roku, wraz z Pustkowem odziedziczył je w spadku ród von Fleming'ów. Od roku 1828 natomiast, majątek przeszedł we władanie Heinricha von Elbe.

Dwór w Dreżewie wybudowano z inicjatywy kolejnego właściciela - radcy handlowego Schlutowa ze Szczecina, który w 1875 roku sprzedał wioskę Eduardowi von Bonin. Ten, utrzymywał bliskie kontakty handlowe z ojcem pewnej hiszpanki - Girony Eleonory de Val Florida. Girona z zamysłem krótkiej wizyty przybyła do Dreżewa, lecz została tu na dłużej. Chodziły bowiem plotki o jej romansie z młodym von Boninem, zaręczonym z francuską hrabianką - Angelicą Vermandois. Gdy ta przyjechała do Dreżewa, w 1890 roku, w niewyjaśnionych okolicznościach, w pałacu wybuchł pożar, a Girona zginęła w płomieniach. Pałac odbudowany w tym samym, neogotyckim stylu.

Powojenne losy pałacu kształtowały się różnie. Należał do państwa, do hodowli zarodowej z Cerkwicy, a także dzierżawiony był przez posła Samoobrony Ryszard Bonda i biznesmena Stanisława Paszyńskiego, którzy to chcieli stworzyć tu farmy wiatrowe. Planów jednak nie zrealizowano, a dwór pozostawiono w ruinie.

Na początku lat dziewięćdziesiątych pałac kupiła Małgorzata Ł., która organizowała w dworze wiele wydarzeń, jednak nie miała funduszy na jego remont. Według legend, w tym czasie w budowli pojawił się też duch Hiszpanki - Girony.

W lipcu 2006 roku, 302-hektarową posiadłość kupił hiszpański biznesmen - Fuster, który chciał stworzyć tu hotel i pole golfowe z centrum wypoczynkowym. Nie dokonał jednak tego, a pałac wraz z przepięknym, zabytkowym, 7,5-hektarowym parkiem stał się ruiną i zarósł chwastami.

Mini przewodnik

Dreżewo to mała miejscowość, o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1287r. Mieści się tu zabytkowy dwór wybudowany z inicjatywy kolejnego właściciela - radcy Schlutowa ze Szczecina, który w 1875 r. sprzedał wioskę Eduardowi von BoninPałac przez wieki przechodził z rąk do rąk, aż w końcu stał się ruiną. Chodzą też legendy, że straszy tu duch hiszpanki Girony.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!


Komentarze (9)
Anonim
4.04.2019 08:23

Będąc na wakacjach w Rewalu odwiedziliśmy Pałac w Dreżewie. Mrożąca krew w żyłach legenda tego miejsca i trochę zaniedbany acz nadal piękny pałac nadają tej miejscowości charakter godnej odwiedzenia atrakcji dla miłośników dreszczyku. Mimo braku możliwości wejścia do środka, obejrzeliśmy mury z zewnątrz, zrobiliśmy masę zdjęć i mamy co wspominać :)

Anonim
9.07.2022 22:42

Piękne miejsce. Szkoda, że nie udało się go odrestaurować.

Anonim
30.07.2022 17:20

Tak tylko w Polsce

Anonim
12.08.2022 14:45

Swego czasu pracowałam u właściciela tego Pałacu, wspaniały człowiek Pan Karol z Niemiec i Krysia jego partnerka, piękny ale trudno znaleźć inwestora, który wspomógłby w odrestaurowaniu owego Pałacu.

Anonim
26.08.2022 21:23

Byłem w tym pałacu ok 50 lat temu na koloniach letnich był w dobrym stanie spaliśmy w tych ogromnych pokojach mam nawet fotografię z całą ekipą młodzieży dzieci

Anonim
26.08.2022 21:23

Byłem w tym pałacu ok 50 lat temu na koloniach letnich był w dobrym stanie spaliśmy w tych ogromnych pokojach mam nawet fotografię z całą ekipą młodzieży dzieci

Anonim
14.05.2023 19:37

Też byłem tam na koloniach w roku 1972 lub trzecim.

Anonim
29.08.2023 17:36

Również byłem tam 55 lat temu na koloni,nad morze jeździliśmy takim "szynobusem"

Anonim
1.01.2024 23:26

1988r. ówczesny d-ca J.W 31 26 Trzebiatow mjr Czerwinski zorganizował imprezę rozrywkowa na kilkadziesiąt notabli.Bralem udział.

Dodaj komentarz
Lokalizacja