6 atrakcji, dla których warto odwiedzić Maroko

Casablanka – filmowa wizytówka Maroka

Miasto portowe o wdzięcznej nazwie Casablanka, mimo iż jest dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem przemysłu i kultury Maroka, przyciąga turystów przede wszystkim ze względu na kultowy film o tym samym tytule. Wiele osób ma ochotę na odnalezienie miejsc, w których był kręcony. Trzeba przyznać, że miasto dzielnie podtrzymuje ten mit, bo… film kręcono zupełnie gdzie indziej! Mimo to warto udać się do Casablanki, choćby dla meczetu Hassana II. Jego wysokość to 210 metrów, rekordowo duża jak na budynek sakralny. Warto też odwiedzić najstarszą część miasta i przespacerować się bulwarem nadmorskim.

Marrakesz – Afryka w pigułce

W czasie zwiedzania Maroka koniecznie trzeba zobaczyć Marrakesz. To miasto w pełni oddaje charakter Czarnego Lądu. Jest zresztą najchętniej odwiedzaną metropolią w Maroku, co może nieco dziwić, bo położone jest z dala od morza i nie uświadczymy tu plaży.

Marrakesz ma za to inne zalety. Jego etniczny klimat podkreśla bogato zdobiona architektura i mocno nasycone kolory. Sercem miasta jest plac Jemma el Fina, na którym odbywa się miejscowy souk, czyli bazar. Można tu kupić dosłownie wszystko, od oryginalnych przypraw, poprzez ryby, mięso, warzywa i owoce (także owoce morza),aż po afrykańskie pamiątki – wełnę, ceramikę i wytwory miejscowych rękodzielników.

Medyny

Medyny to stare dzielnice arabskich miast, charakterystyczne zwłaszcza dla Afryki północnej. Każde większe miasto ma swoją medynę z niepowtarzalnym klimatem, starą zabudową, meczetem i bazarem.

Niektóre medyny (na przykład ta w Marrakeszu),ze względu na unikatowy charakter trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wizyta w medynie to okazja do zobaczenia Maroka z nieco innej perspektywy – z silnie zakorzenioną tradycją i dużym przywiązaniem do historii.

Medyny (pisane małą literą) nie powinny być mylone z Medyną – miastem w Arabii Saudyjskiej.

Afrykańskie plaże

Maroko leży na północno-zachodnim krańcu Afryki po obu stronach Cieśniny Gibraltarskiej. To kraj wyjątkowy, bo leżący zarówno nad Morzem Śródziemnym, jak i Oceanem Atlantyckim. Plaże są w większości piaszczyste, tylko niektóre pokrywają drobne muszelki. Niektóre są bardzo zatłoczone i pełne turystów, inne niemal bezludne. Warto odwiedzić szczególnie te leżące u stóp oceanu, który swoim majestatem robi naprawdę duże wrażenie.

Gdyby ktoś potrzebował wskazówki, to za najpiękniejsze plaże Maroka uważa się plaże w Tangerze, Guelmimie, Agadir. Ciekawostką są bliźniacze plaże w Sale i Rabacie. Dzieli je wpadająca do oceanu rzeka Bou Regreg.

Noc na Saharze

Wizyta na pustyni to przygoda, której nikt nie powinien sobie odmawiać. W czasie wycieczki trzeba przejechać się na wielbłądzie i poczekać na zachód słońca, który jest tu równie spektakularny, jak nad morzem. Bezmiar piachu robi naprawdę niesamowite wrażenie. Warto dodać, że na pustyni nie ma sztucznego oświetlenia, co stanowi nie lada gratkę dla miłośników nocnego nieba. Gwiazdy nigdzie nie wyglądają piękniej niż tu, a nocleg na pustyni jest jak najbardziej możliwy. W bonusie – niesamowity wschód słońca.

Wodospad Uzud

Wodospad Uzud uznawany jest za jedno z piękniejszych miejsc w Maroku i trzeba przyznać, że jest to trafna ocena. Widok kaskadowo spadającej wody robi niesamowite wrażenie. Warto odwiedzić Maroko z ITAKĄ i przyjechać nad wodospad Uzud choć na chwilę. Z Marrakeszu można się tam dostać samochodem w niespełna trzy godziny.

Dodano: 2021-11-16 14:58:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz