Historia Pobierowa: Raj nad Bałtykiem z przeszłością

A więc jesteś ciekawy Pobierowa, tego pięknego kawałka Bałtyku, który przyciąga turystów niczym słonecznik przyciąga Słońce? No dobrze, poświęćmy chwilę na podróż w czasie i odkryjmy, co trzeba wiedzieć o historii Pobierowa.

Na początku było morze, a potem…

Zanim Pobierowo stało się miejscowością, było to zwykłe, puste wybrzeże. Długo, długo temu, kiedy morze było bardziej jak dzisiejsze jezioro, a na wybrzeżu spacerowali mamuty włochate, nie było jeszcze mowy o tym, co zobaczysz dzisiaj. Ale nie martw się, mamuty nie są tematem tego artykułu.

Przybycie pierwszych osadników i powstanie Pobierowa

W XVIII wieku, kiedy ktoś w końcu zauważył, że to miejsce jest warte założenia osady, Pobierowo zaczęło się rozwijać. Było to wówczas niewielkie rybackie osiedle, które z czasem zaczęło przyciągać turystów spragnionych wypoczynku nad morzem. Cóż, kto by się oprzeć pięknym plażom, prawda?

Pobierowo: od osady do ulubionego miejsca wypoczynku

Pobierowo, malownicza miejscowość wypoczynkowa na północnym zachodzie Polski, może pochwalić się nie tylko przepięknymi plażami, ale również bogatą historią. Położone w województwie zachodniopomorskim, Pobierowo zostało założone już w 1386 roku. Przez wiele lat osada była własnością rodu von Kleist, aż do XVIII wieku, kiedy to rodzina postanowiła sprzedać posiadłość.

W 1820 roku chłopi zostali oddzieleni od majątku ziemskiego, tworząc gminę Małe Pobierowo, podczas gdy majątek ziemski zachował nazwę Duże Pobierowo. Początki funkcjonowania Pobierowa jako kąpieliska sięgają 1907 roku, kiedy to Frohreich wybudował nad morzem hotel "Seeblick". Wówczas również inne rodziny zaczęły osiedlać się w zachodniej części miejscowości i powstawały nowe budynki wokół hotelu.

Około 1939 roku, właściciel wsi Krauze przekazał berlińskiemu przedsiębiorcy Gervais około 3000 mórg lasu w Pobierowie, z przeznaczeniem na działki pod budowę domków letniskowych. W tym samym czasie zorganizowano liczne linie busików, które przewoziły pasażerów z Berlina. W ten sposób, dzięki pięknej plaży, Pobierowo stało się ulubionym miejscem wypoczynku berlińczyków. W okresie międzywojennym wybudowano tu około 1000 domków wczasowych.

Po II wojnie światowej, domki letniskowe przejął Fundusz Wczasów Pracowniczych, a wczasy w nich stanowiły nagrodę dla wyróżniających się pracowników. W późniejszych latach przybyło kilka ośrodków wczasowych należących do zakładów pracy, co przyczyniło się do dalszego rozwoju Pobierowa jako atrakcyjnej miejscowości turystycznej.

Dynamiczny rozwój XX wieku

XX wiek był prawdziwym przełomem dla Pobierowa. Po II wojnie światowej miejscowość zaczęła się rozwijać w ekspresowym tempie, a liczba turystów wzrosła w sposób, którego nikt się nie spodziewał. Wtedy też powstała baza noclegowa w Pobierowie, z której korzystamy do dziś.

Pobierowo dzisiaj: atrakcje na każdy gust

Choć historia Pobierowa jest ciekawa, to nie można przecież zapomnieć o tym, co można zobaczyć i zrobić tutaj dzisiaj. Szybko odkryjesz, że atrakcje w Pobierowie są tak zróżnicowane, jak gusta turystów, którzy odwiedzają to miejsce. Oto kilka z nich:

  • Spacer po pięknej, piaszczystej plaży – czy można sobie wyobrazić lepszy sposób na spędzenie czasu nad morzem?
  • Latarnia morska w Niechorzu – jeśli jesteś fanem historii i architektury, ta latarnia z pewnością Cię zaciekawi.
  • Gigantyczne dmuchane place zabaw – atrakcja kochana przez najmłodszych wczasowiczów.
  • Trasy rowerowe – aktywny wypoczynek to coś, co lubisz? Pobierowo oferuje różnorodne trasy rowerowe, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.

Podsumowując: historia Pobierowa w pigułce

Zatem, czy warto znać historię Pobierowa? Oczywiście, że tak! Poznanie przeszłości tego miejsca sprawi, że docenisz jeszcze bardziej to, co widzisz dzisiaj. A przecież, jak mawiają, "kto nie zna historii, ten skazany jest na jej powtórzenie". Chociaż w przypadku Pobierowa, powtórzenie wakacji w tym urokliwym miejscu na pewno nie byłoby żadną karą.

Teraz, gdy już znasz nieco historii Pobierowa, możesz spokojnie cieszyć się wypoczynkiem w tym przepięknym miejscu. Może spotkasz ducha jakiegoś rybaka z XVIII wieku, który z zaciekawieniem obserwuje współczesnych turystów? Cóż, tak czy inaczej, życzymy Ci niezapomnianych wrażeń!

Dodano: 2023-05-05 13:52:00

Komentarze (3)
Anonim
6.05.2023 16:17

Kocham spędzać wakacje nad Bałtykiem. Brzegi są czyste, a widoki naprawdę zapierają dech w piersiach. Właśnie wróciłam majówki naHelu i jestem zachwycona! Na wakacje planuje wybrać Rewal i udać się do Pobierowa.

Anonim
7.05.2023 11:55

Trochę zbyt zatłoczone dla mojego gustu, ale trudno znaleźć lepsze miejsce na grilla z przyjaciółmi niż plaża na północy Polski.

Anonim
12.05.2023 19:18

Jestem w pełni zakochana w nadbałtyckich krajobrazach - te piękne zachody słońca, świeże powietrze... Czuję, że to jest moje miejsce na Ziemi.

Dodaj komentarz