Jak się przygotować do podróży samolotem?

Chcąc skorzystać z oferty różnego rodzaju linii lotniczych, czy to wyjeżdżając służbowo, czy na wakacje musimy pamiętać, że lotniska i wstęp do samolotu rządzą się własnymi prawami, których na próżno szukać przy wyborze innego rodzaju podróży. Podczas lotu bagaże trafiają do luków, w których panują specyficzne warunki. Ponadto od ponad dwóch dekad nastąpiło mocne zaostrzenie przepisów co do zawartości naszych walizek.


Co zrobić, aby podróż samolotem na wakacje (ciekawe pomysły na urlopy znajdziecie na https://polskieinteresy.pl/category/turystyka-i-hotelarstwo/) była udana, niepotrzebnie nie stresowała ani nie wywoływała nagle niepotrzebnych nieporozumień? Oto najważniejsze informacje.

Bagaż rejestrowany

Bagaż rejestrowany, czyli bagaż na czas podróży schowany do luku bagażowego to w zależności od wybranych linii lotniczych różne maksymalne granice. Najczęściej oscylują one wokół 20 kg, czasami za dopłatą walizki mogą być nieco cięższe. Pamiętajmy, że nie możemy liczyć na to, że kilkanaście deka więcej nie sprawi problemów. W takim wypadku prawdopodobnie będziemy musieli się pozbyć czegoś z walizki lub dopłacić. Waga to nie wszystko, tak samo ma się to konkretnie do wymiarów poszczególnych jej krawędzi. W bagażu rejestrowanym można przewozić kosmetyki, ubrania, sprzęt sportowy, leki, a nawet alkohol odpowiednio zabezpieczony. Nie mogą się w nim znaleźć żadne substancje chemiczne mogące być niebezpiecznymi, niebezpieczne przedmioty, a nawet ich atrapy. W luku bagażowym nie mogą też znajdować się urządzenia elektroniczne, głównie z bateriami litowo-jonowymi. Mogą zaskoczyć nas pewne zakazy indywidualne, tak jak na przykład w Ryanair, który zabrania przewozu więcej niż jednego litra oliwy z oliwek.

Bagaż podręczny

W bagażu podręcznym możemy zabrać to, co jest nam potrzebne w czasie lotu, z uwzględnieniem podanych przez przewoźników, ograniczeń dotyczących ilości płynów. W ewentualnej kosmetyczce nie może być ostrych przedmiotów, nawet takich jak pilniczek do paznokci. Wszystko też powinno być w przezroczystej kosmetyczce lub woreczku. Oczywiście tutaj też bardzo często należy zapoznać się z indywidualnymi obostrzeniami dotyczącymi wymiarów bagażu podręcznego.

Zabezpieczenie bagażu

W przypadku bagażu rejestrowanego warto zadbać o własne zabezpieczenia poza tymi na lotnisku. Dobrym pomysłem jest umieszczenie na walizce charakterystycznej naklejki czy przewiązania rączki apaszką po to, aby w przypadku zagubienia można było podać jego charakterystyczną cechę. Niektórzy decydują się także na ubezpieczenie bagażu, co w wielu przypadkach kosztuje u ubezpieczycieli kilka lub kilkanaście złotych.

Dodano: 2023-06-12 12:31:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz