Kilka słów o Pobierowie

POBIEROWO - Wieś w gminie Rewal, w powiecie gryfickim i województwie zachodniopomorskim. Jedno z najbardziej znanych, choć niewielkich kąpielisk nadbałtyckich. Pobierowo jest najludniejszą miejscowością gminy, liczącą około 1 tys. stałych mieszkańców, a w sezonie letnim przyjmującą kilkanaście tysięcy zadowolonych letników. Tutejsza plaża jest szeroka i piaszczysta, a woda niezwykle czysta. Lasy w których usytuowana jest miejscowość, docierają do plaży. Wyjątkowy aromat tych żywicznych, sosnowych drzew, tworzy swoisty mikroklimat ściągający spragnionych tego miejsca gości, nawet z odległych miejsc.

Pobierowo obszarowo jest niewielkie, a gdy życie toczy się poza plażą, to głównie na równoległej do niej ulicy Grunwaldzkiej, której długość wynosi 4 kilometry. Tam znajduje się większość barów, dyskotek, kawiarni, sklepów pamiątkowych, kino i wszelakich sklepów. Do czasu II wojny światowej Pobierowo było jednym z ulubionych miejsc wypoczynku berlińczyków. W sezonie letnim, większość dużych polskich miast, posiada bezpośrednie połączenia autobusowe z Pobierowem.

6 NAJWAŻNIEJSZYCH ATRAKCJI OKOLICY:

  1. RUINY KOŚCIÓŁKA W TRZĘSACZU - Ta stojąca niegdyś w centrum wsi budowla sakralna, nie oparła się siłom przyrody. Wiejski, gotycki kościółek z przeł. XIV i XV wieku stał w odległości około 2 kilometrów od morza. Proces abrazji - niszczenia brzegu spowodował, że brzeg morski nieuchronnie zbliżał się do budowli. Dawniej kościół katolicki, potem już jako świątynia ewangelicka został opuszczony po ostatnim nabożeństwie 2 marca 1874 roku. Wyposażenie przewieziono do Kamienia Pomorskiego, a części tryptyku do Rewala. Nie ma w Europie drugiej, tego typu atrakcji turystycznej, uratowanej w taki sposób przed wszechmocną naturą.
  2. BAŁTYCKIE KLIFY - Na Wybrzeżu Rewalskim uwagę zawsze zwracał wysoki brzeg nadmorski. W Pobierowie nie jest on najwyższy, ale również ten niezwykły klif, jest godny uwagi wczasowiczów. A jak właściwie te klify powstają? Są różne nazwy tych pięknych i groźnych tworów przyrody. Faleza, urwisko brzegowe, wysoki brzeg, czy właśnie klif te określenia są powszechnie używane. Jest to stroma ściana brzegu morskiego, utworzona dzięki podmywaniu brzegu przez fale morskie. Proces niszczenia - podmywania zachodzi w strefie kontaktu podstawy ściany z platformą abrazyjną. Niekiedy stosuje się określenie procesu abrazji. Dzięki tym procesom Pobierowo posiada niezwykłą atrakcje nadmorską. Zejście na plaże jest bezpieczne i dostępne, niemal z każdego miejsca Pobierowa.
  3. BŁĘKITNA FLAGA - Kolejny już trzeci raz, plaża w Pobierowie została uznana za jedną z najlepszych na świecie. w tym roku trzy plaże w Polsce zdołały spełnić wszystkie restrykcyjne wymagania. Błękitna Flaga to swoista przepustka do ekstraklasy. To taki międzynarodowy, ekologiczny znak jakości, który można otrzymać po spełnieniu 27 kryteriów w 4 dziedzinach: informacja i edukacja ekologiczna - zarządzanie środowiskowe - stan jakości wody - bezpieczeństwo i organizacja usług. Siedziba Międzynarodowego Jury mieści się w Kopenhadze i właśnie tam w kwietniu Pobierowo otrzymało tą zaszczytną decyzję przyznania Błękitnej Flagi.
  4. ŁUKĘCIN GOLF AND RELAX CLUB - W sąsiedniej, oddalonej o niespełna 6 kilometrów miejscowości, mieści się publicznie dostępne pole golfowe oferujące dużą różnorodność usług i przyjemności na świeżym powietrzu. Niezwykły mikroklimat i bliskość morza to dodatkowe walory tego rekreacyjnego terenu. Na polu znajduje się 9 dołków o różnym stopniu trudności, 20 stanowisk driving range i putting green. Jako dodatek do przygody z golfem, jest minigolf, bar i grill zapewniający relaks dla całej rodziny. Klub golfowy ma charakter relaksowo-treningowy, na którym może zagrać każdy. Czynny od rana do zmroku między kwietniem, a listopadem.
  5. PAŁAC DREŻEWO - W niedalekiej odległości od Pobierowa leży wioska Dreżewo, a w niej największa atrakcja miejscowości - XIX wieczny pałac. Dojazd jedynie własnym środkiem lokomocji, utrudniony z uwagi na zły stan nawierzchni, który ma zostać wkrótce poprawiony. W letnie weekendy możliwy dojazd z Trzęsaczakolejką wąskotorową o rozstawie 1000 mm. Ten neogotycki pałac, powstał w drugiej połowie XIX wieku na zlecenie szczecińskiego radcy handlowego Schluta. Pałac spłonął doszczętnie w 1890 roku. Nowi właściciele Boninowie odbudowali go w starym stylu i założyli przy nim duży park z m.in. kasztanami jadalnymi i miłorzębami.
  6. BERLIŃSKIE LETNISKO - To, co było kiedyś utrapieniem, stało się po latach głównym kołem zamachowym rozwoju Pobierowa. Dawniej wiejskie zabudowania przenoszono w inne miejsca, bo pola były zasypywane przez piasek, nawiewany z nadmorskiej plaży. Pewne znaczenie miał też wysoki brzeg nadmorski z którego z większą intensywnością piasek przesypywał się na tereny rolniczych upraw. Przed wojną, nadmorski las kupił berliński przedsiębiorca Gervais, a następnie podzielił na działki budowlane. Dzięki skutecznej reklamie i rozwinięciu w szybkim tempie komunikacji omnibusowej pomiędzy Berlinem i Pobierowem do końca II wojny światowej, miało tam stać tam około 1000 drewnianych domków kempingowych.
Galeria
Dodano: 2021-08-16 11:09:00

Komentarze (1)
Anonim
16.08.2021 19:01

Pobierowo ma jedną z najłądniejszych plaż

Dodaj komentarz