Miejsca, które warto zobaczyć w Lublanie

Słowenia to jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie i na całym świecie. Każdego roku ściągają tutaj tysiące turystów i trudno się temu dziwić. Przepyszna kuchnia, piękne krajobrazy, mili ludzie, bezpieczeństwo - to tylko kilka z wielu zalet tego magicznego miejsca. Co więcej, Słowenia to niewielki kraj, który z łatwością można zjechać własnym samochodem. Z całą pewnością warto też zatrzymać się choć na parę dni w magicznej Lublanie - stolicy Słowenii.

Lublana w pigułce 

Lublana to miasto położone w centralnej części Słowenii. To właśnie tutaj przecinają się praktycznie wszystkie najważniejsze trasy komunikacyjne. Z tego powodu bardzo łatwo jest tam dojechać autem. Warto jednak wiedzieć, że przejazdy słoweńskimi drogami są płatne - przed podróżą należy zaopatrzyć się w winiety, czyli dowód uiszczenia opłaty za daną trasę. Pakietów jest tutaj kilka - mowa o winietach kilkudniowych, miesięcznych czy rocznych. Za brak ważnej winiety grozi mandat w wysokości do nawet kilkuset euro! Dlatego też winieta słowenia | Vignetteslovenia.si jest obligatoryjne, choć - co najważniejsze - da się ją zakupić bez problemów także online. 

Lublana to świetna baza wypadowa do wielu innych atrakcji w Słowenii. W zaledwie godzinę możemy stamtąd dotrzeć samochodem nad słynne Jezioro Bled. W mniej niż półtorej godziny dotrzemy także do Piranu i nad wybrzeże. 

Lublana to stolica i największe miasto Słowenii. Zamieszkuje ją ponad 250 tysięcy osób. Większość najważniejszych zabytków zlokalizowanych jest w centrum miasta. Ze względu na fakt, że jest ono zamknięte dla ruchu samochodowego - warto rozważyć wynajem roweru lub udać się na dłuższe spacery. Lublana to również jedno z najbardziej zielonych miast całej Europy. 

Lublana - stolica pełna atrakcji 

Nie da się ukryć, że do wykorzystania pełnego potencjału słoweńskiej stolicy potrzeba przynajmniej kilku dni. Mnóstwo tutaj bowiem zabytków, ale i lokali gastronomicznych, które kuszą turystów najróżniejszymi kulinarnymi przysmakami. W Słowenii serwuje się też dużo wina, które powszechnie uważa się za jedno z najlepszych na świecie.

Zwiedzanie Lublany warto zaplanować na przynajmniej 2-3 dni. Jedną z największych atrakcji jest tutaj Ljubljanski Grad, czyli zamek liczący przeszło 900 lat. To również jeden z najciekawszych punktów widokowych w mieście. Do zamku możemy się dostać pieszo lub kolejką linową. Na miejscu znajdziemy wieżę widokową, majestatyczne mury i muzealne wystawy. 

Warto również odwiedzić ratusz miejski z końca XV wieku. Bardzo interesująca jest też Robba, czyli barokowa fontanna z XVIII wieku, która może przypominać inne tego typu konstrukcje, które znajdziemy np. w Rzymie. Każdy turysta w Lublanie nie powinien zapomnieć o odwiedzeniu Potrójnego Mostu, Biblioteki Narodowej czy kościoła św. Franciszka. To tylko jedne z wielu budowli, które zaprojektował legendarny architekt Jože Plečnikowi - wszystkie wzorowane są na starożytnych ateńskich budowlach. 

Co jeszcze warto zobaczyć w Lublanie? 

W Lublanie warto również odwiedzić tzw. Główne targowisko - miejsce to słynie z lokalnych specjałów. To tutaj przychodzą spędzić wolny czas mieszkańcy, którzy udają się na zakupy. W okolicy pełno jest pubów, barów i innych lokali gastronomicznych. 

To jednak nie wszystko. Przepięknym miejscem i w zasadzie wizytówką Lublany jest tzw. Smoczy Most. Na każdym jego brzegu znajdują się dwa smoki. Wiele osób wyraża pogląd, że bez zdjęcia na Smoczym Moście, wyjazd od Lublany nie może być udany. Konstrukcja ta pojawia się na wszelkich wizytówkach miasta, a symbole smoka figurują w Lublanie już od czasów starożytnych. 

Z pewnością wielu turystów doceni też fakt, że Lublana oferuje możliwość spędzenia wolnego czasu nad wodą. Miasto przecina bowiem rzeka Ljubljanica. Można się wzdłuż niej przespacerować lub wypożyczyć łódkę i popatrzeć na miasto z innej perspektywy. Łódki przepływają pod wieloma mostami w kierunku ogrodu botanicznego. Warto dodać, że posiadanie Ljubljana Card umożliwia odbycie takiej wycieczki za darmo. Stolica Słowenii oferuje znacznie więcej różnych atrakcji - przed odwiedzeniem miasta zdecydowanie warto zrobić gruntowny research, aby niczego ciekawego nie przegapić! 

Dodano: 2023-02-28 12:54:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz