Pobierowo i jego historia

Pobierowo - malownicza miejscowość nadmorska w gminie Rewal w województwie zachodniopomorskim. Położona w kompleksie sosnowego lasu.

Interesujące są informacje na temat miasteczka w dziejach historii. Jeden z wątków sięga roku 1386. Od czasów istnienia Pobierowo należało do rodu von Kleist, aż do XVIII wieku, kiedy to rodzina postanowiła sprzedać posiadłości. Na początku XIX wieku osada z czasem zaczęła tracić typowo rolniczy charakter. W związku z tym, że morze częściej nanosiło piasek, co w rezultacie miało odzwierciedlenie na gorszej żyzności gleby. W 1820 roku w miejscu osiedli chłopi powstało Małe Pobierowo, natomiast pozostałe przyległe tereny uzyskały nazwę Nowego Pobierowa.

Początki funkcjonowania Pobierowa jako miejscowości turystycznej opiewają na rok 1907., kiedy to Frohreich postanowił wybudować tu pierwszy Hotel Seeblick. W pobliżu hotelu wybudowano masarnię, oraz piekarnię. Około 1939 roku Robert Krauze właściciel osady przekazał część lasów niemieckiemu przedsiębiorcy pod budowę obiektów letniskowych. Po wojnie przejął je ,, Fundusz Wczasów Pracowniczych ". Powstało tu też wiele zakładowych ośrodków wypoczynkowych, należących do zakładów pracy w całym kraju.


W latach 1973 - 2003 stacjonowała tu także Jednostka Wojskowa nr. 4126. w skład której wchodził 71 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej. W 2003 roku jednostkę podzielono i została przeniesiona do miejscowości Mrzeżyno koło Trzebiatowa.

Pobierowo ma charakterystyczny układ krajobrazu. Rysuje się tu piękna piaszczysta plaża obok, której rozciąga się brzeg klifowy ,, wysoczyzny rewalskiej ". Nad tym klifem występują wydmy z pięknym sosnowym lasem. Natomiast obszar wydm wysokich wypełnia bór sosnowy.


Miejscowość posiada bogatą rozwiniętą bazę noclegową. Znajdziemy tu wiele prężnych ośrodków wczasowych, pensjonatów, kwater prywatnych, kempingów, oraz pól namiotowych. Jest to doskonałe miejsce do spędzania aktywnego wypoczynku. Działa tu na stałe ,, Akademia Słońca " , organizująca imprezy sportowe dla całych rodzin. Pobierowo należy do jednej z najatrakcyjniejszych miejscowości wybrzeża rewalskiego. A ulica Grunwaldzka jest jedną z najdłuższych tu występujących ulic, jej długość sięga 4,5 km, ciągnie się praktycznie przez większą część miejscowości. To tu właśnie znajdziemy najwięcej punktów gastronomicznych, usługowo - handlowych i rozrywkowych.

 

 Odwiedzając Pobierowo warto jest zobaczyć kilka ciekawych i atrakcyjnych miejsc do których należą min :

- Dom Ewy Braun dwupoziomowej konstrukcji Willa, usytuowana jest w lesie przy ulicy Grunwaldzkiej.

- Hotel Seeblick - róg ulicy Grunwaldzkiej i Mickiewicza, wybudowany w 1907 roku, obecnie budynek jest własnością Uniwersytetu Szczecinskiego.

Dla osób prowadzących aktywny tryb życia polecam dwa ciekawe szlaki turystyczne :

- ,, Zachodni Szlak Łącznikowy " o długości 3,3 kilometra, zaczynający się na ul. Grunwaldzkiej, mający metę w Pustkowie na ulicy Słonecznej.

- ,, Letniskowy Szlak Pobierowa " biegnący od ulicy Jana z Kolna do ulicy Zgody, o długości 5,5 km.

Polecam Pobierowo jako atrakcyjną miejscowość, a ocenę pozostawiam wam!

Dodano: 2020-07-02
Komentarze (2)
Anonim 26.10.2020 19:36

A ja polecam wybrać się do lasu na grzyby, obdrodziło w tym roku.

Anonim 4.01.2022 19:55

Zbierałem w tym Borze Sosnowym na rozkaz St.Sierż.Grzyby a jak przynosiłem do jednostki on sprawdzał je a za trujące musiałem biegać wokół placu alarmowego!

Dodaj komentarz