Rowerem wzdłuż Bałtyku: R10 i EuroVelo 10 – najpiękniejsze trasy rowerowe nad morzem

  • Pobierowo
  • Blog
  • Rowerem wzdłuż Bałtyku: R10 i EuroVelo 10 – najpiękniejsze trasy rowerowe nad morzem
Jazda rowerem wzdłuż Morza Bałtyckiego to szansa na delektowanie się wspaniałymi widokami, niesamowitym powietrzem oraz morską bryzą. Absolutnie trudno odmówić piękna piaszczystym plażom i morzu Bałtyckiemu. Właśnie dlatego stworzono trasę rowerową EuroVelo 10 oraz R10. To szansa na przemierzenie wielu kilometrów wzdłuż brzegu, odwiedzenie nadmorskim miejscowości i delektowanie się pięknymi widokami oraz szumem fal.


Gdzie biegnie trasa rowerowa EuroVelo 10?

Szlak rowerowy EuroVelo 10 to nadmorska trasa rowerowa, która biegnie dookoła basenu Morza Bałtyckiego. Jej łączna długość wynosi 8539 km. W Polsce trasa EuroVelo 10 mierzy 588 km. Biegnie przez 3 województwa: zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie. Rozpoczyna się w Świnoujściu, a kończy się w Elblągu.

najpiękniejsze trasy rowerowe nad morzem

Najczęściej biegnie wzdłuż linii morza. Po drodze mija piękne i znane polskie miasta jak Kołobrzeg, Darłowo, Mielno, Ustkę, Rowy, Łebę, Władysławowo, Puck oraz Trójmiasto i miejscowości położone na Mierzei Wiślanej. To, co wyróżnia trasę EuroVelo to przede wszystkim łatwość jej pokonania, piękne widoki oraz doskonałe oznakowanie. Jest również dopasowana do wymagań wielu turystów, stąd bez problemu można pokonać ją w towarzystwie dzieci. Co ważne, taka trasa sprawdzi się na długą kilkudniową wycieczkę rowerową lub krótki wypad z jednej miejscowości do drugiej.

Szeroka baza noclegowa, mnóstwo restauracji, a nawet dostępność stacji kolejowych pozwalają podróżować nie martwiąc się zmęczeniem, głodem i odpoczynkiem. W wielu miejscowościach znajdują się także liczne serwisy rowerowe, z których można skorzystać z w sytuacji problemów ze swoim jednośladem.

bieganie-nad-morzem

Co warto wiedzieć o trasie rowerowej EuroVelo 10?

Nawierzchnia jest różna, najczęściej asfaltowa, jednak można spotkać się także z szutrami, leśnymi duktami, piaskiem, betonem, a nawet brukiem. Najczęściej nie ma wyjątkowo dużych podjazdów i zjazdów. Szlak jest bardzo łatwy do pokonania, stąd można zabrać na taką wycieczkę dzieci, jednak dystans należy rozłożyć na kilka dni, odpowiednio planując nocleg.

Szlak oznaczony jest kolorem pomarańczowym z wyraźnie nadrukowanymi znaczkami Unii Europejskiej i numerem 10 i 13. Należy pamiętać, że część trasy w Polsce należy do szlaku międzynarodowego. Aby zapewnić sobie jeszcze większe bezpieczeństwo można pobrać aplikacje, która zapewni komfort poruszania się szlakiem. Na trasę EuroVelo 10 warto wybrać rower MTB, cross lub turystyczny. Szlakiem można pojechać również na Półwysep Helski.

najpiękniejsze trasy rowerowe nad morzem

Lista miejscowości odwiedzanych podczas trasy rowerowej EuroVelo 10:

Świnoujście - Międzyzdroje - Dziwnów - Pobierowo - Trzęsacz - Rewal - Niechorze - Pogorzelica - Mrzeżyno - Rogowo - Dźwirzyno - Kołobrzeg - Ustronie Morskie - Gąski - Sarbinowo - Chłopy - Mielno - Łazy - Dąbki - Darłowo - Jarosławiec - Marszewo - Duninowo - Zaleskie - Ustka - Rowy - Retowo - Smołdzino - Równo - Wierzchocino - Izbica - Łeba - Nowęcin - Sarbsk - Lubiatowo - Białogóra - Dębki - Karwieńskie Błoto Drugie - Karwieńskie Błoto Pierwsze - Sławoszyno - Puck - Mechelinki - Gdynia - Sopot - Gdańsk - Wyspa Sobieszewska - Jantar - Tujsk - Nowy Dwór Gdański - Elbląg.

Trasa rowerową R10 - gdzie biegnie?

Kolejny szlak na wycieczki rowerowe to trasa R10, która rozpoczyna się w Świnoujściu, a kończy na Helu. To niezwykle łatwa do pokonania i piękna trasa, obejmująca wiele wspaniałych miejscowości. Liczy około 427 kilometrów.

najpiękniejsze trasy rowerowe nad morzem

Trasa R10 odwiedza następujące miejscowości:

Świnoujście - Międzyzdroje - Dziwnów - Rewal - Kołobrzeg - Mielno - Łazy - Darłowo - Jarosławiec - Ustka - Rowy - Kluki - Łeba - Karwia - Jastrzębia Góra - Władysławowo - Chałupy - Kuźnica - Jastarnia - Jurata - Hel.

najpiękniejsze trasy rowerowe nad morzem

Wybierając się na wycieczkę tą trasą warto pamiętać o odpowiednim rozłożeniu dystansu, zakupie prowiantu, szczególnie jedzenia i picia oraz noclegu i serwisowaniu rowerów. Po drodze można spotkać wiele świetnych miejsc, w których można wynająć pokój, dobrze zjeść czy zmienić dętkę w rowerze. Dbając o swój komfort i bezpieczeństwo podróży warto również wybrać ubezpieczenie turystyczne w Polsce z Warta Travel, które może okazać się idealnym wsparciem dla każdego turysty w razie niespodziewanych problemów.

Dodano: 2023-10-19 09:54:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz