Wakacje nad polskim morzem - czy warto pozostać w kraju?

Każdy kto neguje możliwość wspaniałych wakacji nad polskim morzem albo nigdy nie spędzał urlopu nad Bałtykiem, albo robił to dawno temu. Rodzime wybrzeże cechuje się ogromną różnorodnością, która sprawia, że wszyscy są w stanie odnaleźć tam miejsce idealnego wypoczynku. Dla jednych będą to plaże na uboczu, z dala od tłumów i gwaru dużych miast albo okolice umożliwiające zwiedzanie zabytków, dla innych szalone imprezy, które kończą się wschodami słońca oglądanymi na brzegu morza, rodzinne wakacje w dużym kurorcie, pełnym animacji i atrakcji dla dzieci czy camping przy kitesurfingowej szkółce, by spędzić ten czas na sportowo. Niezależnie od preferencji, Bałtyk oferuje to wszystko i jeszcze więcej.

 

Wyjazd nad polskie morze - prosta organizacja i brak urzędowych formalności.

Urlop nad Bałtykiem można zorganizować wykonując jeden telefon i decydując się na ten krok zaledwie dzień wcześniej. Nie wymaga starań o wizę, nie trzeba posiadać paszportu czy pamiętać o złożeniu wniosku o dowód osobisty dla dziecka z odpowiednim wyprzedzeniem. Zwykle nie wiąże się również z koniecznością wykupu dodatkowego ubezpieczenia czy wyrabiania EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego). Wakacje w kraju to zero formalności.

Bałtyk - na zdrowie!

Wypoczynek nad polskim morzem korzystnie wpływa na kondycję naszego organizmu. Powietrze na wybrzeżu posiada bardzo duże stężenie jodu, który poprawia dobrostan dróg oddechowych, a duża dostępność świeżych ryb wpływając na urlopową dietę, pośrednio wpływa na całe ciało i samopoczucie. Kwestie zdrowotne to jednak nie tylko czyste powietrze o wspaniałym składzie i dobrej jakości ryby, ale również brak konieczności wykonywania dodatkowych szczepień (które są wymagane przy podróżach za niektóre granice) oraz znana, "rodzima" flora bakteryjna, która nie zaburzy pracy układu trawiennego i nie zamknie urlopowocza na długie godziny w łazience.

Kiedy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o...

pieniądze. Kwestie finansowe są poruszane przez osoby niechętne spędzaniu urlopu w Polsce w kontekście inflacji (wyższej niż w wielu krajach Europy) oraz noclegów, które są droższe nad Bałtykiem (w porównaniu na przykład do Adriatyku). To prawda i oba aspekty należy wziąć pod uwagę planując urlop. Należy jednak pamiętać, że wczasy to nie tylko noclegi. Dla każdego, kto otrzymuje pensję w złotówkach, miejscowe wydatki zawsze będą niższe w Polsce, niż w dowolnym miejscu strefy Euro. Koszty wyżywienia też prezentują się korzystniej w ojczyźnie. Na dodatek, odpada spora kwota, którą trzeba przeznaczyć na dojazd czy lot na miejsce. Finalnie, podliczając kompleksowo potencjalne wydatki za granicą, niejednokrotnie okazuje się, że polskie wybrzeże oferuje duże tańsze opcje wypoczynku. Wakacje w Polsce to także brak konieczności wymiany waluty.

Noclegi nad morzem wybieraj w sprawdzonych miejscach:

noclegi na e-wczasy 

Sprzyjający wypoczynkowi klimat.

Najczęstszym argumentem przeciwko urlopowi nad Bałtykiem jest oczywiście pogoda i brak gwarancji słońca. To, co dla jednych jest przeszkodą, cenią sobie inni. Nad polskim morzem nie zdarza się bowiem, że czterdziestostopniowy upał odbiera siły na jakiekolwiek formy spożytkowania wolnego czasu. Podczas dni, kiedy termometr wskazuje wysokie temperatury, orzeźwiająca bryza znad morza przynosi ukojenie. Nad Bałtykiem można oczywiście doświadczyć większej ilości deszczu niż m. in. w Grecji czy Hiszpanii ale trzeba mieć wyjątkowego pecha aby niepogoda zdominowała cały pobyt i zdarza się to rzadko.

Brak bariery językowej.

Wspólny język, którym posługują się na polskim wybrzeżu zarówno beneficjenci usług turystycznych jak i wszystkie osoby, które je organizują czy dostarczają, to kolejna z wygód poddająca pod wątpliwość chęć przekroczenia granicy podczas wakacji. Nie każdy używa języka angielskiego swobodnie. I mowa tu zarówno o turystach, jak i (wbrew pozorom) o osobach z branży turystycznej. W niektórych krajach, komunikacja bez znajomości języka ojczystego jest utrudniona, a czasami wręcz niemożliwa. Przykładem może być Ameryka Południowa i Środkowa oraz... Francja.

Możliwość skorzystania z Polskiego Bonu Turystycznego.

Każdy rodzic dziecka, które nie ukończyło jeszcze 18 roku życia, otrzymał od Państwa dofinansowanie do rodzinnego wypoczynku w postaci Polskiego Bonu Turystycznego. Jednym z warunków skorzystania z rządowej pomocy jest jednak wykorzystanie Bonu na terenie Polski. Wakacje 2022 roku to niemal ostatni moment aby wykorzystać środki, ponieważ tracą one swoją ważność 30 września. W przeciwieństwie do wycieczek zagranicznych, Bon Turystyczny może obniżyć koszt wakacji nad polskim morzem.

Wybór Bałtyku jest ekologiczny.

Na koniec argument dla wszystkich osób, które chcą wykorzystać każdą okazję by zmniejszyć swój ślad węglowy i zadbać o środowisko. Ze względu na brak konieczności lotu samolotem na miejsce wypoczynku, Bałtyk jest najbardziej ekologiczną opcją spędzenia wakacji nad morzem. Dodatkowo, na wybrzeże można pojechać koleją, czyli najkorzystniejszym dla środowiska środkiem transportu.

 

W dzisiejszych czasach istnieje wiele wakacyjnych możliwości i destynacji, jednak nie zawsze trzeba lecieć na drugi koniec świata aby dobrze wypocząć i zorganizować sobie wymarzony urlop.

Źródło: E-Wczasy.pl

Dodano: 2022-06-28 11:39:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz