Wyjazd kamperem nad polskie morze – czy warto?

Wypoczynek nad Bałtykiem w naszym pięknym Pobierowie potrafi być naprawdę przyjemny, przynosząc wiele pozytywnych wspomnień. To przestrzeń dla rodzin z dziećmi, pragnących ciekawie spędzić czas, par, szukających miejsca na romantyczny wyjazd, czy singli lub grup znajomych, którzy chcą poznać lokalną historię lub skorzystać z możliwości uprawiania sportów wodnych.

Poza standardowymi rozwiązaniami noclegowymi coraz więcej osób odwiedzających nasz region decyduje się na własny pojazd kempingowy. Takie rozwiązanie ma sporo zalet. I to właśnie na nich chcemy się skupić w dzisiejszym artykule.

Własny pojazd kempingowy – przyczepa czy kamper?

Podróżowanie pojazdem kempingowym zyskało na popularności zwłaszcza w okresie pandemii COVID-19, gdy większość obiektów hotelowych i lokali gastronomicznych była zamknięta. Wówczas kamper lub przyczepa kempingowa zapewniały przestrzeń do spędzania czasu poza domem – ograniczając zagrożenie oraz dając zdecydowanie większą swobodę.

Wybór między przyczepą a kamperem zależy od wielu czynników. Przede wszystkim liczy się sposób spędzania czasu. Przyczepa jest świetnym pomysłem na wyjazdy stacjonarne, na przykład na jedno wybrane pole kempingowe. Wówczas odpina się przyczepę, która staje się bazą, a samochód wykorzystuje się do dłuższych lub krótszych wycieczek bądź do zrobienia zakupów.

Kamper idealnie sprawdza się natomiast na wycieczkach objazdowych, gdy chcemy poznać większy obszar i regularnie zmieniać miejsce noclegowe. To także fenomenalna opcja w urozmaiconym terenie – zapewnia bowiem wygodniejsze manewrowanie (zwłaszcza na stromych podjazdach).

Gdzie warto nocować – postoje na dziko czy pola kempingowe?

Choć nocowanie w kamperze na dziko nie jest w naszym kraju zabronione, jak w wielu innych państwach, to wciąż nie oznacza, że możemy rozbić obóz gdziekolwiek. Należy bowiem zatrzymać się w miejscu, gdzie da się legalnie zaparkować tak duży samochód. Dodatkowo prawnie zakazane jest zatrzymywanie się kamperem na dziko:

  • w parkach narodowych,

  • w rezerwatach przyrody,

  • na wybrzeżu.

Zawsze można jednak zatrzymać się na prywatnej posesji – oczywiście po wcześniejszym otrzymaniu zgody od jej właściciela.

Jakie korzyści daje natomiast postój kamperem na wyznaczonych polach kempingowych? To szansa na dostęp do coraz bardziej rozbudowywanego zaplecza, w tym oczywiście pryszniców i toalet, kuchni, a także miejsca, gdzie można uzupełnić zbiorniki z wodą lub pozbyć się nieczystości. Postój w takiej przestrzeni często zapewnia też dodatkowe atrakcje, jak choćby możliwość skorzystania z lokali gastronomicznych. Czasami nawet przy najlepiej urządzonej kuchni, wyposażonej we wszystkie potrzebne sprzęty i akcesoria, dostępne choćby na stronie InterCamp, pragnie się odpocząć i wyjść z pojazdu.

Podróżowanie kamperem – dlaczego warto?

Z jakich powodów coraz więcej osób decyduje się na podróżowanie kamperem? To przede wszystkim olbrzymia swoboda i niezależność. Da się zaplanować trasę zgodnie z własnymi upodobaniami, niemalże nie przejmując się dostępnością miejsc noclegowych czy restauracji w danym miejscu. Pozwala to odwiedzić też mniej uczęszczane i niezamieszkane obszary i zanocować tam w naprawdę dobrych warunkach, dopasowanych oczywiście do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Kampery idealnie nadają się do objazdowego zwiedzania wybrzeża. Można zatrzymać się w naszym regionie i skorzystać z uroków plażowania lub ruszyć dalej w stronę Międzyzdrojów lub w drugą stronę – do Kołobrzegu. Pojazd kempingowy ułatwia także zabranie ze sobą większej ilości bagażu, w tym również akcesoriów do uprawiania sportów wodnych, czy nawet własnych rowerów, by ruszyć na jeden z nadmorskich szlaków.

Swobodny wyjazd nad Bałtyk o każdej porze roku – caravaning po polsku

Podróżowanie kamperem potrafi przynieść wiele radości i satysfakcji. Daje swobodę i pozwala cieszyć się wygodą wszędzie tam, gdzie zapragniemy. Również w naszych malowniczych, nadmorskich rejonach, gdzie zdecydowanie nie brakuje miejsc do zatrzymania się pojazdem kempingowym, ani tym bardziej atrakcji do zobaczenia.

Dodano: 2023-10-30 09:54:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz