Pobierowo
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Pobierowo to nadbałtycka miejscowość wypoczynkowa, należąca do przepięknych terenów Wybrzeża Rewalskiego i zarazem największa ze wszystkich jego osad. Bazy noclegowa i gastronomiczna są tu bardzo dobrze rozwinięte i obejmują pensjonaty, apartamentowce, ośrodki wypoczynkowe, domy gościnne, hotele, SPA, domki letniskowe i campingi, a także restauracje, puby, lodziarnie, kawiarnie, budki z jedzeniem itp. - jest więc w czym wybierać.
Pobierowo to jednak nie tylko typowo nadmorski krajobraz. Morski horyzont, sąsiaduje tu z piaszczystymi plażami (z 400 metrowym kąpieliskiem, wielokrotnie wyróżnianym Błękitną Flagą, świadczącą o czystości wód),wydmami, klifami, pachnącymi lasami sosnowymi, łąkami, torfowiskami i ukwieconymi, zadbanymi ulicami miasteczka.
W okresie letnim przyjeżdża tutaj kilkanaście tysięcy wczasowiczów, a miejscowość tętni życiem. Odbywa się tu bowiem masa imprez sportowych, rozrywkowych i kulturalnych. Główną ulicą Pobierowa jest ulica Grunwaldzka, ciągnąca się aż na 4 kilometry do Pustkowa. I to właśnie ona stanowi prawdziwe wakacyjne centrum miasteczka. Przez Pobierowo przebiegają też dwa szlaki turystyczne i dwa rowerowe, idealnie sprawdzające się dla lubiących aktywny wypoczynek i poznawanie malowniczej okolicy w ruchu.
Pierwsze informacje o Pobierowie (z języka niemieckiego - Poberow),jakie znaleźć można w dawnych dokumentach pochodzą z 1386 roku. Wówczas to osada miała charakter rolniczy. Do XVIII wieku, miejscowość była lennem rodziny von Kleist. W 1801 roku natomiast, Pobierowo przeszło we władanie dzierżawcy Daniela Rickmann'a.
W XIX wieku Pobierowo traciło powoli swój rolniczy charakter. Powodem tego było zasypywanie pól i ziem uprawnych piaskami znad brzegu morza. Ostatnich czterech chłopów, rodzina Rickmannów przesiedliła w okolice wsi Białobusz, gdzie gleby były żyniejsze. Gospodarze Ci utworzyli tam gminę Małe Pobierowo. Dotychczasowe tereny Pobierowa nazwano wówczas Dużym (Starym) Pobierowem.
Turystyczny potencjał miejscowości doceniony został dopiero na początku XX wieku. W 1907 roku powstał tutaj pierwszy hotel – Seeblick, zbudowany przez rolnika, niejakiego Frohreich'a. Kolejne obiekty noclegowe również powstawały bardzo szybko. Niedługo po tym, do Pobierowa zaczęły nadciągać tłumy turystów. Wielu przyjezdnych pochodziło z Berlina, skąd kursowały specjalne, weekendowe linie autokarowe.
W 1939 roku ówczesny właściciel miejscowości, niejaki Krauze, przekazał berlińskiemu przedsiębiorcy Gervais, ok. 3000 mórg pobierowskich lasów, przedsiębiorcy z Berlina. Na ziemiach tych powstało około 1000 domków letniskowych, chętnie odwiedzanych przez tysiące wczasowiczów.
Po II Wojnie Światowej, Pobierowo, tak jak i inne nadmorskie kurorty zarządzane zaczęło być przez Fundusz Wczasów Pracowniczych.
Opinie