Podziel się

Udostępnij znajomym

Atrakcje turystyczne

Pobierz przewodnik

Odległość od obiektu PENSJONAT HELENA

0.0 km od obiektu

Niechorze, +48 732 930 349

W Lędzinie, 2 km od Niechorza, stoi niezwykły zabytek - holenderski wiatrak z 1723 roku. Jeszcze do lat 60. działał sprawnie, potem niestety popadł w ruinę. Odrestaurowano go jednak i pozostawiono oryginalne koła zębate i mechanizmy, biegnące od podstawy, aż do kopuły wiatraka. Dziś znajdują się tam też pokoje, a tuż obok kawiarnia i domki w stylu starej wsi.

5,792.1 km od obiektu

Jaworzynka

Miejsce, w którym spotykają się granice Polski, Czech i Słowacji - odpowiednio wyeksponowane przez zainteresowane gminy. Turyści mogą tu liczyć m.in. na przestronne, zadaszone wiaty, miejsca na ogniska, równe ścieżki czy tablice informacyjne. Trójstyk leży dokładnie na dnie głębokiego jaru, więc symboliczne obeliski są tutaj trzy. Po jednym w każdym kraju.

5,792.4 km od obiektu

Kościelisko

Punkt graniczny, w wielu znaczeniach tego określenia. Przełęcz pomiędzy Grzesiem, Jamborowym Wierchem i Bobrowcem oddziela nie tylko tatrzańskie szczyty, nie tylko Słowację od Polski, ale też zlewiska mórz Bałtyckiego i Czarnego. W pobliżu płyną dwa Bobrowieckie Potoki, zasilające zupełnie inne wody. To ciekawe miejsce stanowi też niezły punkt widokowy.

5,792.5 km od obiektu

Zakopane

Bodaj największa łąka pasterska w całych polskich Tatrach. Wprawdzie dziś prowadzi się wyłącznie kulturowy wypas owiec - z myślą o turystach, dla podtrzymania pasterskich zwyczajów oraz zachowania obecnej bioróżnorodności. Wiele chat na polanie ma już status zabytku. Tutaj też zbudowano kaplicę Jana Chrzciciela, początkowo tylko na potrzeby serialu “Janosik”.

5,792.7 km od obiektu

Zakopane, ul. Kuźnice 1, +48 182 023 200

Powołany do życia w 1955r., co zwieńczyło ponad 100 lat starań miłośników przyrody o zachowanie naturalnego stanu jedynego w regionie wysokogórskiego rejonu o profilu alpejskim. TPN obejmuje ponad 200km² cennych obszarów, na których występują rzadkie rośliny i zwierzęta. Dewastacji z XIX i początków XX wieków nie da się odwrócić, ale warto ocalić to co ocalało.

5,793.1 km od obiektu

Zakopane

Malownicze jezioro polodowcowe, wciśnięte między Dolinę Kościeliską, Halę Smreczynie i Dolinę Pyszniańską. Jezioro położone jest w samym środku świerkowego lasu. W wodach i wokół Smreczyńskiego Stawu żyje sporo wartościowych gatunków tatrzańskiej fauny i flory, jak traszka karpacka, żaba trawna, traszka górska czy rzadkość w całych Karpatach: czermień błotna.

5,794.8 km od obiektu

Kościelisko

Jedna z największych tatrzańskich jaskiń. Sieć podziemnych sal i korytarzy jest tak gęsta i poplątana, że nieprzygotowanym turystom zdarzyło się zabłądzić. Długość Jaskini Mylnej szacuje się na 1630 metrów, z czego tylko 300 m jest dostępne dla typowych ceprów, bez odpowiednich ubrań, sprzętu i przewodnika. Żyją tu rzadkie studniczki tatrzańskie i nietoperze.

5,794.8 km od obiektu

Kościelisko

Krótka jaskinia w Wąwozie Kraków, licząca ok. 40 metrów długości. Smoczą Jamę odkrył dla turystyki w 1876r. tatrzański przewodnik Karl Kolbenheyer. Grota jest stosunkowo trudna do pokonania. Żółty szlak prowadzący przez nią jest jednokierunkowy, różnica poziomów na tym odcinku to aż 18m - trzeba używać łańcuchów, a i bez własnego źródła światła się nie obędzie.

5,794.8 km od obiektu

Kościelisko

Pieczara położona u stóp wapiennej turni, wyróżniająca się ogromnym wejściem - ok. 9 m szerokości i 2 m szerokości. Sale i komory mają ponad 120 m długości, właściwe wyposażenie - przede wszystkim własne oświetlenie - pozwala na swobodne zwiedzanie podziemi przez cały rok. Jaskinia Obłazkowa stanowi część systemu Jaskini Mylnej, w 2014 r. odkopano połączenie.

5,794.8 km od obiektu

Kościelisko

Część systemu podziemnych grot Jaskini Mylnej, powstała prawdopodobnie po zawaleniu się paru sal i korytarzy położonych niżej. Długość komór Jaskini Raptawickiej szacuje się na 450 m, z czego tylko pewna część jest osiągalna dla zwiedzających. W głównej sali, o wymiarach 40×10×15 m, temperatura niemal przez okrągły rok oscyluje wokół 6-7 stopni Celsjusza.

5,794.9 km od obiektu

Kościelisko

Legendarne miejsce, według wielu podań pozostające schronieniem słynnych rycerzy Giewontu. Opowieści o skale, spod której wypływa Potok Kościeliski, w 1896 r. skłoniły rzeźbiarza Juliusza Bałtowskiego do wykucia tu postaci w szyszaku. Swego czasu, kiedy jeszcze nie uznawano tego za przejaw wandalizmu, na Skale Pisanej podpis zostawiało wielu turystów.

5,795.6 km od obiektu

Kościelisko

Polana pod szczytem Suchego Wierchu w zachodniej części Doliny Kościeliskiej. Współcześnie nie spotka się tu już owiec i opiekujących się nimi baców oraz juhasów. Z dawnych czasów na Hali Stoły pozostały tylko 3 chaty pasterskie - wszystkie już zabytkowe. Ten zakątek w Tatrach słynie z niezwykłych walorów krajobrazowych i bogatej szaty roślinnej.

5,795.6 km od obiektu

Zakopane

Amatorzy górskich wędrówek uważają ją za jeden z najtrudniejszych do osiągnięcia punktów w całych Tatrach. Podejście jest na dobrą sprawę jedno - strome, z ostrymi skałami, bez ułatwiających wejście łańcuchów czy metalowych drabinek. Przełęcz wynagradza zdobywców oszałamiającymi widokami. Jej nazwa pochodzi od pobliskich szczytów i wyniosłej, 15-metrowej turni.

5,795.9 km od obiektu

Zakopane

Majestatyczna góra, gwarantująca najwspanialsze panoramy, jakie tylko można podziwiać w Tatrach. Swoje zrobiły tu opinie “zdobywców” z XIX wieku, w tym takich osobistości jak Maria Curie-Skłodowska czy Stefan Żeromski. Rysy mają łącznie trzy wierzchołki - Polsce przypadł ten na 2499m n.p.m., najwyższy (2503m) i najniższy (2473m) są już w granicach Słowacji.

5,796.1 km od obiektu

Zakopane

Szczyt o wysokości 2068m n.p.m. w Dolinie Rybiego Potoku, nie tak daleko od Morskiego Oka. Charakterystycznym wyglądem przypomina mnicha z kapturem na głowie. Masyw niezwykłej góry tworzą jeszcze Mniszek oraz Ministrant. Na tutejszych zboczach regularnie ćwiczą taternicy. Na wschodnim stoku, na poziomie ok. 1900m, kryje się jaskinia “Studnia w Mnichu”.

5,796.2 km od obiektu

Zakopane

Wielowierzchołkowy szczyt stanowiący część Liptowskich Murów, sięgający do 2172m n.p.m. Na górę prowadzi żółty szlak, a mając na względzie choćby konieczność skorzystania z łańcuchów - jest dużo trudniejszy od Ceprostrady kończącej się na Szpiglasowej Przełęczy. “Spiessglanz” to po niemiecku antymon - niegdyś eksploatowano miejscowe, ubogie złoża tego surowca.

5,796.2 km od obiektu

Międzylesie, pl. Wolności 42, +48 748 126 542

Zabytkowa budowla o historii sięgającej XIV wieku. W zamku ocalały fragmenty wystawione w średniowieczu, z legendarną Czarną Wieżą na czele. W II poł. XVIw. właściciele przebudowali warownię na renesansowy dwór - z jego gościnności korzystał Jan III Sobieski w trakcie powrotu spod Wiednia. Zamek Międzylesie posiada rozbudowaną ofertę zgłębiania jego tajemnic.

5,796.4 km od obiektu

Kościelisko

Jedna z niewielu tatrzańskich grot, w których zwiedzający mogą podziwiać formy naciekowe, tj. stalaktyty, stalagmity itd. Jaskinia Mroźna swoją nazwę zawdzięcza mleku wapiennemu - skalnemu nalotowi przypominającemu szron i nad wyraz chłodnym powiewom wiatru. Długość korytarzu dostępnego do zwiedzania wynosi ok. 500 m, w środku zainstalowano oświetlenie.

5,796.5 km od obiektu

Zakopane

Niewielka dolinka zamknięta przez strzeliste stoki pięciu szczytów - w tym oczywiście Mnicha (2068 m n.p.m.). Typowe dla tego zakątka Tatr są malutkie, okresowo zanikające jeziorka. W sumie znajduje się tutaj kilkanaście tego typu stawów. Krajobraz w Dolinie za Mnichem kształtują również kosodrzewina, krzewinki i kurczące się pozostałości po dawnych pastwiskach.

5,796.6 km od obiektu

Międzylesie, ul. Kościelna 6, +48 748 126 612

Mały raj dla sportowców-amatorów i wszystkich miłośników aktywnego spędzania czasu. Można skorzystać ze stadionu piłkarskiego, boiska do siatkówki i badmintona (trawiastego), stołów ping-pongowych, a przede wszystkim - dwóch basenów. Część sportowa, o długości 25 m i z 6 wydzielonymi torami, posiada pneumatyczną osłonę. Jest też urozmaicona niecka rekreacyjna.

5,796.7 km od obiektu

Zakopane

Górskie przejście w kształcie siodła, położone nad granicą polsko-słowacką. W trakcie IIWŚ była często wybieraną drogą ucieczki z kraju - jednak nie wszyscy uchodźcy przeżyli w górach. Śnieżyca pochłonęła np. chemika i taternika Włodzimierza Gosławskiego. Jesienią przełęcz staje się rudo-czerwona - ten piękny spektakl to zasługa gęsto rosnącego situ skuciny.

5,796.8 km od obiektu

Kościelisko

Gigantyczne głazy wapienne wyrwane z Chudej Turni przez przesuwający się lądolód. Efektowne głazowisko znajduje się na wysokości 1350-1170 m n.p.m. w Dolinie Miętusiej. Niestety szlaki turystyczne nie pozwalają dojść w pobliże skał, za to da się je dostrzec wędrując niebieską trasą. Wantule zajmują ok. 0,25 km², a największe z głazów ważą nawet 2500 ton.

5,797.0 km od obiektu

Zakopane

Teren w Tatrach Zachodnich, położony pomiędzy Dolinami Chochołowską Kościeliską. Ma długość ok, 4,5 kilometra i ciągnie się spod zboczy Kominiarskiego Wierchu do Polany Biały Potok. Dolinę Lejową uformowały skały osadowe, za jej początek uważa się wapienny głaz “Między Ściany”, bardzo popularny wśród miłośników wspinaczki. Jest tu wiele malowniczych polan.

5,797.1 km od obiektu

Zakopane, +48 182 077 609

Bezcenny skarb natury, a swego czasu ważki element długotrwałego sporu terytorialnego między Węgrami a Galicją. Przy okazji czarujące szafirową taflą Morskie Oko, opiewane przez takie tuzy jak Jan Kasprowicz, Leon Wyczółkowski czy Kazimierz Przerwa-Tetmajer, jest największym jeziorem w Tatrach. Ma niemal 35ha powierzchni, a głębokość przekracza 50 metrów.

5,797.4 km od obiektu

Zakopane

Położona jest na polsko-słowackiej granicy i oddziela Pośrednią Turnię od Świnicy. Przez przełęcz przebiegają dwa oznakowane szlaki. W jej bliskim sąsiedztwie bije źródełko z najczystszą górską wodą. Na początku XX wieku planowano wybudować tu specjalną kolejkę zębową, jednak ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną projekt pozostał w sferze marzeń.

5,797.4 km od obiektu

Zakopane

Dumny, wymagający dla potencjalnych zdobywców szczyt - i to mimo obecności turystycznego szlaku. Prowadzi on przez wyższy z dwóch wierzchołków góry, na wysokość 2301m n.p.m. Okolicę porasta rzadka saussurea wielkogłowa. Na najbardziej stromych stokach Świnicy często spotyka się miłośników górskiej wspinaczki - mają tu do dyspozycji nawet 350-metrowe ściany.

5,797.5 km od obiektu

Zakopane

W głównej grani naszych najwyższych gór stanowi rozgraniczenie pomiędzy Tatrami Wysokimi i Zachodnimi. Przez przełęcz przebiegają dwa szlaki, czerwony wzdłuż kolejnych szczytów i zielony - odnoga żółtego z Hali Gąsienicowej na Kasprowy Wierch. Liliowe wyróżnia się przebogatą szatą roślinną: rosną tu m.in. pełniki alpejskie, tojady mocne czy miłosne górskie.

5,797.5 km od obiektu

Zakopane, +48 182 077 609

Sławny i stylowy ośrodek z tradycjami, sięgającymi jeszcze pierwszej połowy XIX stulecia. Najstarsza zachowana do dzisiaj część to dawna wozownia z 1875r., z konieczności przystosowana na potrzeby noclegowo-wypoczynkowe po spłonięciu głównego budynku w 1898r. Tzw. Nowe Schronisko wybudowano dekadę później. Łącznie nad Morskim Okiem na wędrowców czeka 78 łóżek.

5,797.6 km od obiektu

Zakopane

Symboliczny początek Orlej Perci - zdecydowanie najtrudniejszego i najniebezpieczniejszego szlaku po tej stronie Tatr. Na Zawrat prowadzą łatwiejsze - ale nadal wymagające - trasy. Przełęcz słynie z krajobrazowych wspaniałości, o czym świadczy choćby opisy Stanisława Witkiewicza i Stefana Żeromskiego. Na Zawratowej Turni umocowana jest figurka Maryi z 1904r.

5,797.6 km od obiektu

Zakopane

Czerwony szlak pomiędzy przełęczami Krzyżne i Zawrat, o długości niespełna 4 kilometrów. Tylko brzmi łatwo, bowiem na wąskie skalne półki, stromizny, wytarte kamienie oraz łańcuchy i drabinki Orlej Perci lepiej się nie wybierać bez starannych przygotowań i wieloletniego doświadczenia we wspinaczce. Od zbudowania trasy w 1903 r. zginęło na niej ponad 120 ludzi.

5,797.7 km od obiektu

Zakopane

Leży na granicy państwowej, pomiędzy krańcowym dla Tatr Zachodnich Beskidem a słynnym Kasprowym Wierchem. Z powodu nieprzebranych mas turystów, chodzących przez 5 tutejszych szlaków, na Suchej Przełęczy nie uświadczy się żadnych unikatowych gatunków roślin. Za to rozpościerają się stąd niepowtarzalne panoramy na tatrzańskie i podhalańskie krajobrazy.

5,797.8 km od obiektu

Zakopane, +48 224 446 601

Niezwykła góra, która swoją niemałą sławę zawdzięcza nie tyle walorom naturalnym, co wspaniałej wysokogórskiej kolei linowej i bodaj najsłynniejszym nartostradom w Polsce. Gondole wjeżdżają pod szczyt, położony na wysokości 1987m n.p.m., już w 1936r. Zmodernizowana kolejka pokonuje ponad 4-kilometrową trasę w 12min, zabierając do 60 osób w jednym wagoniku.

5,797.9 km od obiektu

Zakopane

Wyjątkowo krótki i wąski przesmyk pomiędzy stokami Zamarłej Turni i Kozich Czubów. Na przełęcz prowadzą dwa bardzo trudne szlaki, w tym ekstremalna Orla Perć. Ich przejście wymaga sprawności i zręczności porównywalnych do tych, w jakie natura wyposażyła występujące tu często kozice górskie. Mimo to świetne widoki rekompensują wysiłek włożony we wspinaczkę.

5,798.0 km od obiektu

Istebna, +48 338 556 030

Barokowa świątynia z XVIII wieku o ciekawej historii i wspaniałych dekoracjach. Początkowo był to drewniany kościółek, z tego okresu zachowało się parę elementów (krzyż, obraz patrona). W latach 1792-94 wzniesiono większy, murowany przybytek, rozbudowany w latach ‘20 XX w. Wtedy powstały przepiękne polichromie - różne sceny i wzory zdobią niemal całe wnętrze.

5,798.0 km od obiektu

Zakopane

Krzyżówka paru często uczęszczanych szlaków i jednocześnie ostatnia możliwość złapania oddechu przed “atakiem szczytowym” na Giewont. Te dwie rzeczy powodują, iż na Wyżniej Kondrackiej Przełęczy niemal cały czas jest tłoczno - co niestety często skutkuje nieumyślnym rozdeptaniem cennych okazów rzadkich gatunków roślin, np. małej, żółtej sybaldii rozesłanej.

5,798.0 km od obiektu

Zakopane

Największe spośród całej masy jezior polodowcowych w Dolinie Zielonej Gąsienicowej. Położony na wysokości 1672 m n.p.m. zbiornik ma niespełna 4 ha powierzchni. Maksymalna głębokość Zielonego Stawu Gąsienicowego nieznacznie przekracza 15 m. Nietypowa, zielonkawa barwa bardzo czystej wody wynika z obecności planktonu, co próbowano wykorzystać do zarybiania stawu.

5,798.1 km od obiektu

Zakopane

Teren jeszcze niedawno zdominowany przez pasterzy wypasających stada niezliczonych owiec. Aktualnie bacowie i juhasi nie mają tu swobodnego wstępu. Jedynym ocalałym szałasem opiekuje się Muzeum Tatrzańskie a słynna hala powoli zarasta i kurczy się. Łąka stanowi istotną część malowniczej Doliny Kondratowej, wyrzeźbionej przez przesuwające się masy lodu.

5,798.2 km od obiektu

Zakopane

Trudna i wymagająca podwyższonej uwagi góra w Tatrach Wysokich. Kształt szczytu obserwowanego pod odpowiednim kątem wywołuje skojarzenia z kościelnymi wieżami i piramidami. Wierzchołek Kościelca sięga 2155m n.p.m. i rozciągają się stamtąd wprost oszałamiające panoramy na inne tatrzańskie szczyty oraz Doliną Gąsienicową z jej stawami i halą.

5,798.2 km od obiektu

Zakopane

Wizytówka Zakopanego i całych polskich Tatr. Doskonale rozpoznawalny sięga 1895m n.p.m. Wierzchołek wieńczy krzyż, umieszczony na górze w 1901 roku z inicjatywy ks. Kazimierza Kaszelewskiego. Masyw Giewontu widziany z północnej strony, przy odrobinie wyobraźni, przywodzi na myśl śpiącego rycerza. Wiąże się z tym wiele fantastycznych legend o wojach i skarbach.

5,798.4 km od obiektu

Koniaków, +48 338 556 423

Izba Pamięci Marii Gwarek - niezwykle utalentowanej artystki, która z tradycyjnego heklowania uczyniła sztukę o międzynarodowej sławie. Wyrabiane przez nią koronkowe rękodzieła - serwety, firany, obrusy, części stroju itd. - trafiały do ważnych ludzi na całym świecie. Najciekawsza rzecz to niedokończona serweta, zamówiona przez brytyjską królową Elżbietę II.

5,798.6 km od obiektu

Zakopane

Przepiękny obszar polodowcowy wielkości 11,5km², jedno z najładniejszych miejsc w całych Tatrach. Jej największym skarbem jest Morskie Oko - w strumieniu wypływającym z jeziora licznie występują m.in. lipienie oraz pstrągi. Dolinę bardzo łatwo przemierzyć dzięki utwardzonej drodze im. Oswalda Balzera. Szerokim traktem kursują także góralscy fiakrzy.

5,798.9 km od obiektu

Długopole-Zdrój

Grota w Górach Bystrzyckich, zlokalizowana w starym kamieniołomie marmuru na stokach Czerńca. Wbrew swojej nazwie, nie ma nic wspólnego z solą - wypłukiwane ze ścian kryształki osadzają się warstwach zewnętrznych skały i odbijają światło w sposób do złudzenia przypominający cenny minerał. Solna Jama ma ok. 50 m długości, żyją tu 2 rzadkie gatunki zwierząt.

5,799.0 km od obiektu

Różanka, +48 726 150 375

Zabytek z epoki renesansu, który w XVIII w. nabrał sporo barokowej stylistyki. Świątynię budowano bardzo długo, w latach 1592-1661. Ostateczny kształt kościołowi nadał włoski architekt Andrea Carove. Autorami większości zdobiących wnętrza dzieł sztuki (ołtarzy, rzeźb) są Joseph Elsner i Michał Ignatius Klahr Młodszy. Na uwagę zasługują też kunsztowne freski.

5,799.0 km od obiektu

Witów, +48 604 533 301

Prawdopodobnie najpopularniejszy sposób, odpowiednio latem i zimą, by tatrzańskie tereny oraz polno-leśne dróżki i szlaki przemierzać w sposób dynamiczny. Rzecz jasna tylko tam, gdzie jest to dozwolone, o co już dbają profesjonalni “przewodnicy” takich ekstremalnych wypraw. O ogromną dawkę adrenaliny można być spokojnym także dzięki imponującemu parkowi maszyn.

5,799.2 km od obiektu

Zakopane

Raczej mało popularny zakątek w Tatrach, mimo krzyżówki dwóch ważnych szlaków - zapewne z powodu rosnących tutaj wszędzie wysokich świerków. Przełęcz w Grzybowcu jest regularnie zamykana na czas prac leśnych. Albo “zawalona” połamanymi przez wichury drzewami. Warto też pamiętać, że stosunkowo często chadzają tędy niedźwiedzie, licznie występują tu też głuszce.

5,799.6 km od obiektu

Zakopane

Jeden z ważniejszych i większych polodowcowych obszarów nad Zakopanem - zajmuje powierzchnię 21km². Stanowi naturalną granicę pomiędzy Tatrami Zachodnimi i Wysokimi. Potok, od którego wzięła swoją nazwę, jest głównym sprawcą licznych zjawisk krasowych - jak choćby suche wody, tj. strumienie płynące inną drogą, niż wskazywałoby na to ukształtowanie terenu.

5,799.7 km od obiektu

Wisła

Położona na polsko-czeskiej granicy góra o wysokości 990 m n.p.m., kusząca pięknymi panoramami Beskidu oraz przyrodniczym bogactwem. Najbardziej charakterystycznym elementem Kiczor są przypominające grzyby formy skalne, wyrzeźbione przez wodę i wiatr w piaskowcach. Wędrówka z centrum Wisły na szczyt to ok. 3h spaceru po 9-kilometrowym odcinku żółtego szlaku.

5,799.7 km od obiektu

Zakopane, inne Hala Gąsienicowa

Bodaj najpiękniejszy zakątek - jeśli nie w całych polskich tatrach, to przynajmniej w Dolinie Gąsienicowej. Łąka pasterska, od wprowadzenia w latach ‘60 XXw. zakazu wypasu owiec - po wykupieniu ziemi od blisko 400 różnych właścicieli - stopniowo zarasta kosodrzewiną i lasem. Hala Gąsnienicowa stanowi istotny węzeł mniej i bardziej znanych szlaków turystycznych.

5,799.8 km od obiektu

Kościelisko

Systematycznie rozrastająca się sieć narciarskich tras, utworzona dzięki porozumieniu władz Kościeliska i mieszkańców - co na Podhalu nie jest łatwe. Prywatni właściciele udostępniają tereny, a gmina organizuje ratraki ubijające tory. Początkowo pod Chotarzem funkcjonowała 3-kilometrowa pętla, w sezonie 2016/17 dość łagodne szlaki liczyły już ok. 10 km.

5,799.8 km od obiektu

Gniewoszów

Piękne i całkiem nieźle zachowane ruiny średniowiecznej twierdzy, postawionej do pilnowania traktu handlowego. Początkowo - ok. XI wieku - były to drewniane grodziszcza, zamki z kamienia budowano od przełomu XII i XIII w. Mury Szczerby miały ponad 100 m długości, okalając 1000 m² powierzchni. Z zamkiem wiąże się parę intrygujących legend o rycerzu Dzikim Janie.

5,799.8 km od obiektu

Zakopane

Góra o wysokości 1377m n.p.m., zwieńczona blisko 300-metrową, ostrą skalistą granią. Sarnią Skałą tworzą w największej mierze dolomitowe wapienie. Miłośników botaniki zainteresują zarówno żyjące tu rzadkie gatunki roślin i porostów, jak i zjawisko znacznego obniżenia progów typowych pięter górskiej flory, spowodowane przez zacieniający okolicę Giewont.

5,800.1 km od obiektu

Zakopane

Południowa część zakopiańskich Kuźnic, niegdyś zdominowana przez wypas owiec. Dziś ograniczoną działalność pasterzy na Kalatówkach reguluje i nadzoruje TPN - choćby z uwagi na obecność rzadkiej złoci małej o żółtych kwiatach. Z 11 bacówek w latach ‘30 XXw. do dziś przetrwała jedna. Rozległa, przeurocza polana stanowi doskonałe miejsce na dłuższy odpoczynek.

Kolorowanki małego podróżnika

Pobierz kolorowanki

Skontaktuj się z obiektem PENSJONAT HELENA

Pogoda

Do zobaczenia w Pobierowie PENSJONAT HELENA